Vicor Corporation VE-20F-IY-F4
VE-20F-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-20F-IY-F4.pdf
Availability of VE-20F-IY-F4
QUANTITY
VE-20F-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20F-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-IY-F4
Related LinksVE-20F, VE-20F-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-20F-IY-F4
IDC CABLE- ASN14A/ AE14M / ASN14 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.08/06/180LR SN OR BX datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2200V 60A datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf