Vicor Corporation VE-20F-MX-S
VE-20F-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VE-20F-MX-S.pdf
Availability of VE-20F-MX-S
QUANTITY
VE-20F-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-20F-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-MX-S
Related LinksVE-20, VE-20F-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-MX-S Details Description
Related parts for VE-20F-MX-S
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC IGBT DRIVER 3PHASE 64-MQFP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf