Vishay/BCcomponents MCU08050D5233BP500
MCU08050D5233BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5233BP500
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5233BP500.pdf
Availability of MCU08050D5233BP500
QUANTITY
MCU08050D5233BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5233BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5233BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5233BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5233BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5233BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D5233BP500
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DIE SET (4) MMZ (190310041) datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X450MM datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 48"X72 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf