Vicor Corporation VE-20K-CX-F4
VE-20K-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20K-CX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-20K-CX-F4.pdf
Availability of VE-20K-CX-F4
QUANTITY
VE-20K-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20K-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20K-CX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20K-CX-F4
Related LinksVE-20K, VE-20K-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20K-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-20K-CX-F4
IC VREF SERIES 1.247V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPST 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 28A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
HIGH SECURITY KEYLOCK/SOLDER LUG datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
+2.5 V to +5.5 V, 230 uA, Dual Rail-to-Rail Voltage Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf