Vicor Corporation VE-20K-MX-F4
VE-20K-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20K-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-20K-MX-F4.pdf
Availability of VE-20K-MX-F4
QUANTITY
VE-20K-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20K-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20K-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20K-MX-F4
Related LinksVE-20K, VE-20K-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20K-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-20K-MX-F4
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN ATTACH PLUG FML-FML F datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SNT-4A datasheet.pdf