Vicor Corporation VE-20L-CX-B1
VE-20L-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-CX-B1.pdf
Availability of VE-20L-CX-B1
QUANTITY
VE-20L-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20L-CX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-CX-B1
Related LinksVE-20L, VE-20L-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-20L-CX-B1
CONN FEMALE 22-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO3 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 5G OHM 5% 1.5W 4020 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
BLU 3 POS PLASTIC LIGHT datasheet.pdf