Vicor Corporation VE-20L-CX-F2
VE-20L-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-CX-F2.pdf
Availability of VE-20L-CX-F2
QUANTITY
VE-20L-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20L-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-CX-F2
Related LinksVE-20L, VE-20L-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-CX-F2 Details Description
Related parts for VE-20L-CX-F2
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
SIDACTOR BI 65V 150A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 6.3 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 141 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
LED COB CCT 5700K 80CRI 16W SMD datasheet.pdf