Vicor Corporation VE-20L-IY-S
VE-20L-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-20L-IY-S.pdf
Availability of VE-20L-IY-S
QUANTITY
VE-20L-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20L-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-IY-S
Related LinksVE-20, VE-20L-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-IY-S Details Description
Related parts for VE-20L-IY-S
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 3K/1KCT IMPED datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 650MA 550 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.5K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf