Vicor Corporation VE-20L-MX-F1
VE-20L-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-MX-F1.pdf
Availability of VE-20L-MX-F1
QUANTITY
VE-20L-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20L-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-MX-F1
Related LinksVE-20L, VE-20L-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-20L-MX-F1
KISC M 6X16 23 SCREW datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 9.5X22.8X17.8MM datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 3W 4122 datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 20A 600V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1200A DO200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf