Vicor Corporation VE-20M-CX-B1
VE-20M-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VE-20M-CX-B1.pdf
Availability of VE-20M-CX-B1
QUANTITY
VE-20M-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20M-CX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-CX-B1
Related LinksVE-20M, VE-20M-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-20M-CX-B1
CONN HEADER 5POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
WTL 4 WM datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 80VQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TFLEX SF690 9" X 9" datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf