Vicor Corporation VE-20M-CY-F4
VE-20M-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-20M-CY-F4.pdf
Availability of VE-20M-CY-F4
QUANTITY
VE-20M-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20M-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-CY-F4
Related LinksVE-20M, VE-20M-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-20M-CY-F4
KNOB BLK GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TUNER CABLE/STB 32HVQFN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf