Vicor Corporation VE-20M-IY-B1
VE-20M-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-20M-IY-B1.pdf
Availability of VE-20M-IY-B1
QUANTITY
VE-20M-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20M-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-IY-B1
Related LinksVE-20M, VE-20M-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-20M-IY-B1
TRANS NPN 300V 0.1A TO-220F datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
LAMP FLUOR 300MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 500KSPS 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A datasheet.pdf