Vicor Corporation VE-20P-MX-F1
VE-20P-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20P-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-20P-MX-F1.pdf
Availability of VE-20P-MX-F1
QUANTITY
VE-20P-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20P-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20P-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20P-MX-F1
Related LinksVE-20P, VE-20P-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20P-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-20P-MX-F1
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 360UF 500V SCREW datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 14VC 2X2SON datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf