Vicor Corporation VE-20P-MY-F4
VE-20P-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20P-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VE-20P-MY-F4.pdf
Availability of VE-20P-MY-F4
QUANTITY
VE-20P-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20P-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20P-MY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.6A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W