Vicor Corporation VE-20R-CX-B1
VE-20R-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20R-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VE-20R-CX-B1.pdf
Availability of VE-20R-CX-B1
QUANTITY
VE-20R-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20R-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20R-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20R-CX-B1
Related LinksVE-20R, VE-20R-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20R-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-20R-CX-B1
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
60619 14 6061914 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf