Vicor Corporation VE-20W-EY-B1
VE-20W-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VE-20W-EY-B1.pdf
Availability of VE-20W-EY-B1
QUANTITY
VE-20W-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-EY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-EY-B1
Related LinksVE-20W, VE-20W-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-20W-EY-B1
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PIN SEALED 14POS datasheet.pdf
PCB FLTR 1PH 1ST 4A 250VAC M80 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf