Vicor Corporation VE-20W-EY-B1
VE-20W-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-EY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VE-20W-EY-B1.pdf
Availability of VE-20W-EY-B1
QUANTITY
VE-20W-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-EY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-EY-B1
Related LinksVE-20W, VE-20W-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-20W-EY-B1
OUTLET POWER SCREW MT 4.0MM TAB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf