Vicor Corporation VE-20W-IX-F1
VE-20W-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-20W-IX-F1.pdf
Availability of VE-20W-IX-F1
QUANTITY
VE-20W-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-IX-F1
Related LinksVE-20W, VE-20W-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-20W-IX-F1
CONN RCPT 14-18AWG POWER CORD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
025 2POS PLUG HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf
GUIDE, OUT datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 275VAC datasheet.pdf