Vicor Corporation VE-20X-EX-F4
VE-20X-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20X-EX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VE-20X-EX-F4.pdf
Availability of VE-20X-EX-F4
QUANTITY
VE-20X-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20X-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20X-EX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20X-EX-F4
Related LinksVE-20X, VE-20X-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20X-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-20X-EX-F4
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf