Vicor Corporation VE-20Z-EY-F2
VE-20Z-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-20Z-EY-F2.pdf
Availability of VE-20Z-EY-F2
QUANTITY
VE-20Z-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-EY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-EY-F2
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-EY-F2 Details Description
Related parts for VE-20Z-EY-F2
IC REG LDO 1.5V 0.3A 12TMLF datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 270 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
IGBT 600V 223A 625W SMPD datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf