Vicor Corporation VE-20Z-MX-B1
VE-20Z-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-MX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-20Z-MX-B1.pdf
Availability of VE-20Z-MX-B1
QUANTITY
VE-20Z-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-MX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W