Vicor Corporation VE-210-IU-F3
VE-210-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-IU-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-210-IU-F3.pdf
Availability of VE-210-IU-F3
QUANTITY
VE-210-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-210-IU-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-IU-F3
Related LinksVE-210, VE-210-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-210-IU-F3
IC ACCLAIM MCU 128KB 100LQFP datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 47.31X22 X 18.5" datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1 SGL 2.5MH 1A datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 587 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS W/ADJ LEADS datasheet.pdf
8385-8 SPRING datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf