Vicor Corporation VE-210-MW-F2
VE-210-MW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-210-MW-F2.pdf
Availability of VE-210-MW-F2
QUANTITY
VE-210-MW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-210-MW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MW-F2
Related LinksVE-210, VE-210-MW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MW-F2 Details Description
Related parts for VE-210-MW-F2
BOX ABS BLACK 5.5"L X 4.33"W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .050" R/A 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCR 400V 8A TO251 datasheet.pdf
RES SMD 642 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIGITAL ATTENUATOR 30GHZ 16PQFN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf