Vicor Corporation VE-210-MX-B1
VE-210-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-210-MX-B1.pdf
Availability of VE-210-MX-B1
QUANTITY
VE-210-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-210-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MX-B1
Related LinksVE-210, VE-210-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-210-MX-B1
Crystal 20.4800MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M8 P-G datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC CLK BUFF 2:5 2GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
LLP-48 STENCIL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.27 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS datasheet.pdf