Vicor Corporation VE-210-MX-S
VE-210-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-210-MX-S.pdf
Availability of VE-210-MX-S
QUANTITY
VE-210-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-210-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MX-S
Related LinksVE-21, VE-210-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MX-S Details Description
Related parts for VE-210-MX-S
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERMINATOR BASE TRACK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf