Vicor Corporation VE-21B-CY-S
VE-21B-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-CY-S.pdf
Availability of VE-21B-CY-S
QUANTITY
VE-21B-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21B-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-CY-S
Related LinksVE-21, VE-21B-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-CY-S Details Description
Related parts for VE-21B-CY-S
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 5POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf