Vicor Corporation VE-21B-EX-B1
VE-21B-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-EX-B1.pdf
Availability of VE-21B-EX-B1
QUANTITY
VE-21B-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-EX-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-EX-B1
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD15 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
GIG-ARR 13MM PLUG ASSY datasheet.pdf