Vicor Corporation VE-21B-IW-S
VE-21B-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VE-21B-IW-S.pdf
Availability of VE-21B-IW-S
QUANTITY
VE-21B-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IW-S
Related LinksVE-21, VE-21B-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IW-S Details Description
Related parts for VE-21B-IW-S
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE 500MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD 12.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf