Vicor Corporation VE-21B-IY-B1
VE-21B-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-IY-B1.pdf
Availability of VE-21B-IY-B1
QUANTITY
VE-21B-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IY-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-IY-B1
IC REG CTRLR BST PWM VM 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO MMCX JACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf