Vicor Corporation VE-21D-CY-B1
VE-21D-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-21D-CY-B1.pdf
Availability of VE-21D-CY-B1
QUANTITY
VE-21D-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CY-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-CY-B1
JUMPER-H1506TR/A3049W/H1506TR12" datasheet.pdf
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
0674020 W/SS FASTENERS datasheet.pdf
KIT DEV EZ80ACCLAIMPL'00 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf