Vicor Corporation VE-21D-CY-B1
VE-21D-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-21D-CY-B1.pdf
Availability of VE-21D-CY-B1
QUANTITY
VE-21D-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CY-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-CY-B1
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 8POS W/STR GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
MICRO FINE CHISEL 30 0.6MM datasheet.pdf