Vicor Corporation VE-21D-EV-S
VE-21D-EV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-EV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VE-21D-EV-S.pdf
Availability of VE-21D-EV-S
QUANTITY
VE-21D-EV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-EV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21D-EV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-EV-S
Related LinksVE-21, VE-21D-EV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-EV-S Details Description
Related parts for VE-21D-EV-S
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
OSC XO 52.456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf