Vicor Corporation VE-21D-IU-B1
VE-21D-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-21D-IU-B1.pdf
Availability of VE-21D-IU-B1
QUANTITY
VE-21D-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-IU-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-IU-B1
BOX ABS BLACK 6.69"L X 3.37"W datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf