Littelfuse KLPC2400X
KLPC2400X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC2400X
Brief Description
FUSE TD CLASS L 2400A 600V
Datasheet Download
KLPC2400X.pdf
Availability of KLPC2400X
QUANTITY
KLPC2400X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC2400X
Internal Part NumberEIS-KLPC2400X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current2.4kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.000" Dia x 4.000" L (127.00mm x 101.6mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC2400X
Related LinksKLPC, KLPC2400X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC2400X Details Description
Related parts for KLPC2400X
IC CPLD 64MC 5.5NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SSR SPST-NO 240VAC 15A PHASE datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
BLUETOOTH SERIAL PORT MODULE datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf