Vicor Corporation VE-21D-IW-F1
VE-21D-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-21D-IW-F1.pdf
Availability of VE-21D-IW-F1
QUANTITY
VE-21D-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W