Vicor Corporation VE-21D-MW-B1
VE-21D-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-21D-MW-B1.pdf
Availability of VE-21D-MW-B1
QUANTITY
VE-21D-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-MW-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-MW-B1
ROUND STANDOFF 8-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO CTRLR 4CH datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf