Vicor Corporation VE-21D-MY-F1
VE-21D-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-MY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-21D-MY-F1.pdf
Availability of VE-21D-MY-F1
QUANTITY
VE-21D-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-MY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-MY-F1
Related LinksVE-21D, VE-21D-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-21D-MY-F1
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC POT ADDRESS 2X AUDIO 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SET-TOP 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf