Vicor Corporation VE-21F-CU-B1
VE-21F-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VE-21F-CU-B1.pdf
Availability of VE-21F-CU-B1
QUANTITY
VE-21F-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21F-CU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-CU-B1
Related LinksVE-21F, VE-21F-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-21F-CU-B1
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
MASKING TAPE PAPER 24MM X 55M datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 422K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf