Vicor Corporation VE-21F-CY-S
VE-21F-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-21F-CY-S.pdf
Availability of VE-21F-CY-S
QUANTITY
VE-21F-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21F-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-CY-S
Related LinksVE-21, VE-21F-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-CY-S Details Description
Related parts for VE-21F-CY-S
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-22 AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf