Vicor Corporation VE-21F-EV-F1
VE-21F-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W
Datasheet Download
VE-21F-EV-F1.pdf
Availability of VE-21F-EV-F1
QUANTITY
VE-21F-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21F-EV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-EV-F1
Related LinksVE-21F, VE-21F-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-EV-F1 Details Description
Related parts for VE-21F-EV-F1
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 98A PLUS247 datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf