Vicor Corporation VE-21F-EY-S
VE-21F-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-21F-EY-S.pdf
Availability of VE-21F-EY-S
QUANTITY
VE-21F-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-EY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21F-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-EY-S
Related LinksVE-21, VE-21F-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-EY-S Details Description
Related parts for VE-21F-EY-S
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-DFN datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A SNAP datasheet.pdf
LCD COG GRAPHIC 128X64 TRANSM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf