Vicor Corporation VE-21F-IW-B1
VE-21F-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-IW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VE-21F-IW-B1.pdf
Availability of VE-21F-IW-B1
QUANTITY
VE-21F-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21F-IW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-IW-B1
Related LinksVE-21F, VE-21F-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-IW-B1 Details Description
Related parts for VE-21F-IW-B1
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE RS-232 FOR 227-1039-ND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0306 datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC MOTOR BRIDGE PAR 18SIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN 15POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf