Vicor Corporation VE-21F-MY-F3
VE-21F-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-MY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-21F-MY-F3.pdf
Availability of VE-21F-MY-F3
QUANTITY
VE-21F-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21F-MY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-MY-F3
Related LinksVE-21F, VE-21F-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-21F-MY-F3
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.75A 16QSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.030" datasheet.pdf
15+15 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf