Vicor Corporation VE-21H-CY-F4
VE-21H-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-CY-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VE-21H-CY-F4.pdf
Availability of VE-21H-CY-F4
QUANTITY
VE-21H-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21H-CY-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-CY-F4
Related LinksVE-21H, VE-21H-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-21H-CY-F4
CONN RECEPT 17POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN AUDIO MALE 3COND STR PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 448 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW4/5.0833-48 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2.5A datasheet.pdf