Vicor Corporation VE-21H-EX-F2
VE-21H-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-21H-EX-F2.pdf
Availability of VE-21H-EX-F2
QUANTITY
VE-21H-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21H-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-EX-F2
Related LinksVE-21H, VE-21H-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21H-EX-F2
VARISTOR 18V 2KA CHASSIS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
SEAT TL 2MM HM UP SHLD TYPE F datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf