Vicor Corporation VE-21H-EX-S
VE-21H-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-21H-EX-S.pdf
Availability of VE-21H-EX-S
QUANTITY
VE-21H-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21H-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-EX-S
Related LinksVE-21, VE-21H-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-EX-S Details Description
Related parts for VE-21H-EX-S
IC TEMP SWTCH PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
RELAY OPTO 2 CHANNEL NO/NO 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE DVR STER ADJ 28HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf