Vicor Corporation VE-21H-IY-F1
VE-21H-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VE-21H-IY-F1.pdf
Availability of VE-21H-IY-F1
QUANTITY
VE-21H-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21H-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-IY-F1
Related LinksVE-21H, VE-21H-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-21H-IY-F1
RES 39 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 40POS 820SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
114-MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 160VDC datasheet.pdf