Vicor Corporation VE-21J-CW-S
VE-21J-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-CW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-21J-CW-S.pdf
Availability of VE-21J-CW-S
QUANTITY
VE-21J-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21J-CW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-CW-S
Related LinksVE-21, VE-21J-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-CW-S Details Description
Related parts for VE-21J-CW-S
CONN SPRING 42POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 5.8A 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4" datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR CM-105 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
6800UF 420V 76X146MM 85C 2000H datasheet.pdf