Vicor Corporation VE-21J-EW-S
VE-21J-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-21J-EW-S.pdf
Availability of VE-21J-EW-S
QUANTITY
VE-21J-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W