Vicor Corporation VE-21J-EX-F2
VE-21J-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-21J-EX-F2.pdf
Availability of VE-21J-EX-F2
QUANTITY
VE-21J-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-EX-F2
Related LinksVE-21J, VE-21J-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21J-EX-F2
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 900MA 750 MOHM datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 830-A 160-A 70 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 12VDC datasheet.pdf